تبلیغات
وبلاگ علمی، آموزشی و دانلود
وبلاگ علمی، آموزشی و دانلود
.::برترین پرتال جوانان::.

امنیت فایلهای خود را افــــــزایش دهیــــدامنیت فایلهای خود را افــــــزایش دهیــــد و دستــــرسی هــای غیــــرضروری را محدود کنید:

اگر روی یک فایل اجرایی راست کلیک کنید، گزینهای به نام Run as مشاهده می کنید. این گزینه نشان می دهد که شما می توانید یک فایل اجرایی یا به طور دقیق تر یک پردازش را تحت درخواست و یا نیاز هر یک از کاربران اجرا کنید. با باز کردن Task Manager مشاهده خواهید کرد که هر پردازش علاوه بر میزان حافظه و میزان حجم پــــردازش و نـام، از یک User Name نیز برخوردار است. در سیستم عامل XP برخی از پردازش ها تحت کاربری شما و برخی دیگر تحت کاربری سیستم اجرا می شوند. در سیستم عامل ویستا پردازش های سیستمی بدون نام کاربری هستند. اگر دقت کرده باشید در بیشتر اوقات وقتی یکی از کاربران ویندوز به یک ویروس آلوده شود، همه کاربران دیگر نیز ویروسی شده و فایل های موجود در تمام کاربری ها ویروسی می شود. علت این اتفاق این است که فایل های ویروسی و به طور کلی فرآیند های بد افزاری، تحت فعالیت های سیستمی کار می کنند. یعنی این فایل ها برای همه کاربران اجرا می شوند و به همه مکان ها و منابعی که سیستـــم به آن ها دستــــرسی دارد، دسترسی خواهند داشت. این موضوع نشان می دهد که پردازش های سیستمی کاملا قابل اعتماد نیستند بلکه اصلی ترین پردازش هایی هستند که می توانند برای رایانه خطرناک باشند. انواع مختلفی از آسیب رسانی ها وجود دارد. برخی از این آسیب رسانی ها به سیستم عامل آسیب می رساند. برخی دیگر از این آسیب هـا و حملات، اطلاعات محرمانه و ارزشمنــــد را هدف قرار می دهند. در کشور ما تا به امروز، آسیب هایی جدی تر تلقی شده است که به طور مستقیم به اطلاعات موجود در هارددیسک آسیب بزند. در کشور ما هنوز فعالیت های تجارت الکترونیک جایگاه ویژه ای به دست نیاورده است و تعویض سیستم عامل و نرم افزارها نیز بسیار کم هزینه است اما از دست رفتن اطلاعات موجود در هارددیسک همان اندازه مخرب است که در خارج از ایــران نیز مخرب محسوب می شود. برای جلوگیری از هر یک از این آسیب ها، راه حل های مختلفی وجود دارد و شاید راهکار جلوگیری از آسیب اطلاعات موجود در هارددیسک از همه این راهکارها آسان تر باشد. البته به کارگیری این راهکار آسان نیز خود مستلزم داشتن اطلاعات کافی از رایانه است و تنها برای متخصصان و کاربران ماهر رایانه مناسب است. Explorer.exe نام یکی از فایل های اجرایی سیستم عامل است که اولین پنجره برای دستیابی به اطلاعات، نرم افزارها و مکان ها و منابع رایانه است. این فایل تحت کاربری کاربران سیستــم عامل وینــدوز اجرا می شود. یعنی نوع کار این فایل برای کاربـری شما با نوع کار همین فایل برای کاربران دیگر متفــاوت است. این تفاوت کاری از تفاوت حیطه دسترسی نــاشی می شود. از همین رو وقتی شما یک پوشه یا یک فایــــل را اختصاصی می کنید، حیطه خاصی را برای کاربران دیگر ممنوع اعلام می کنید و کاربران نمی توانند به آن بخش دسترسی یابند. این قاعده را می توان در مورد کلیه فایل های اجرایی بسط داد. آگاهی از این موضوع می تواند به متخصصیــن آیتی امکان دهد که سطوح دسترسی کاربران به اطلاعات موجود در سرورها و رایانه ها را محدود کنند اما این تنها کارکرد تعیین سطوح دسترسی نیست. از مسیر زیر، امکان Security را برای فایل ها و پوشه های رایانه خود فعال کنید.

Control Panel>Folder Options>View> Use Simple File...

اکنون روی یک فایل از اطلاعات معمولی هارددیسک خود راست کلیک کنید و ازProperties گزینه Security را انتخاب کنید. این بخش تمام کاربران و نام های کاربری که به این پوشه یا فایل دسترسی دارند را نمایش می دهد. شما با حذف یا تغییر هر یک از این سطوح دسترسی می توانید سطح دسترسی کاربران مختلف را به این پوشه تعیین کنید اما علاوه بر نام کاربران، گزینه ای به نــــام System در این بخش دیده می شود. این گزینه نشان می دهد که فعالیت های سیستمی تا چه حد به این پوشه دسترسی دارند. برای جلوگیری از آلوده شدن این پوشه از طریق فعالیت های سیستمی می توانید حیطه دسترسی System را کم کنید. این راهکار می تواند امنیت اطلاعات هارددیسک شما را تضمین کند اما دانستن برخی از نکات برای انجام این امور الزامی به نظر می رسد. گرفتن حق دسترسی سیستم به فایل هایی که برای اجرای سیستم عامل الـزامی است منتهی به از کار افتادن سیستم عامل شما می شــود، پس تنها این اقدام را در مورد فایلی انجام دهید که کاملا متعلق به شماست. اعمال اینگونه محدودیت ها برای فایل های اجرایی و نرم افزارها مانع از پشتیبان گیری خودکار سیستم می شود و طبیعتا با اینکار خود را ازSystem Restore محروم می کنید. بنابراین این اقدام را در مورد فایل های اجرایی و نرم افزارها انجام ندهید و یا تنها در اینگونه پوشه ها حق نوشتن را از سیستم بگیرید. حذف اشتباهی برخی از کاربری ها می تواند منتهی به حذف دسترسی کاربران به فایل های حیاتی سیستم شود. در صورتی که این دسترسی کاربری ها به طور عادی و تنها با گذاشتن یـا برداشتن تیک ها حذف شود، به همین صورت نیز قابل بازگرداندن است به شرطی که حداقل دسترسی را از کاربری خودتان حذف نکرده باشید. در نهایت، اعمال هر نوع تغییراتی در حیطه های دسترسی را به تنها به کاربـــران حرفه ای توصیه می کنم چرا که این تغییرات می تواند تبعات جبران ناپذیری در پی داشته باشد.
طبقه بندی: کامپیوتر و جهان وب،
برچسب ها: امنیت فایلهای خود را افــــــزایش دهیــــد، دستــــرسی هــای غیــــرضروری به فایلهایتان را محدود کنید، امنیت بیشتر، راهکارهای امنیت بیشتر رایانه،
ارسال در تاریخ یکشنبه 14 شهریور 1389 توسط Amin Erfani

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا