تبلیغات
وبلاگ علمی، آموزشی و دانلود
وبلاگ علمی، آموزشی و دانلود
.::برترین پرتال جوانان::.

manoto

انتخابات سال 88 و حوادث پس از آن تاثیرات قابل توجهی بر بخشهای مختلف کشور به ویژه رسانه‌ها داشت؛ به گونه ای که حتی رسانه‌های خارجی و در راس آنها VOA و BBC فارسی نیز با تمام توان به این عرصه وارد شده و سعی کردند فضای سیاست زده کشور را متشنج تر کنند. در این میان رسانه ملی نیز که قطعا چاره ای جز مقابله نداشت سعی کرد از تمام توان خود برای خنثی کردن تلاشهای جبهه رسانه یی غرب و شفاف سازی در عرصه سیاست داخلی استفاده کند.

از این رو با وجود آنکه شبکه‌های مختلف و تقریبا تخصصی خود را از زمان قبل از انتخابات به کارزار سیاسی وارد کرده بود (مثلا شبکه سه سیما به عنوان شبکه جوان و ورزش سیما ماموریت پخش مناظره‌های انتخاباتی را عهده دار شده بود)، پس از انتخابات نیز همچنان این رویه را ادامه داده و فضای پرالتهاب و ابهام آلود سیاسی آن روزهای کشور نه تنها در سطح شهر، مطبوعات، گفت وگوهای بین خود مردم، بلکه در تمامی شبکه‌های رسانه ملی نیز خودنمایی می‌کرد (مثلا برنامه دیروز،امروز،فردا یکی از برنامه‌های سیاسی بعد از انتخابات نیز از شبکه سوم سیما یعنی شبکه جوان و ورزش پخش می‌شد). ادامه چنین روندی از سوی رسانه ملی، تنها رسانه دیداری – شنیداری کشور و به دست فراموشی سپرده شدن وظایف تخصصی شبکه‌هایی که از ابتدا عمدتا برای پر کردن خلاء تفریح و سرگرمی تاسیس شده بودند و در نتیجه نادیده گرفتن بخشی از نیازهای مردم باعث شد فضای ثقیل و سیاست زده کشور که حالا سایه سنگین آن بر صدا و سیما نیز حاکم شده بود کم کم مردم را نسبت به برنامه‌های این رسانه دلزده و دلسرد کند.

چنین روندی، در حالی اتفاق افتاد که جبهه رسانه یی غرب که به ناکارآمدی شبکه‌های فارسی زبان و سیاسی ای چون VOA و BBC در شرایط غیربحرانی به خوبی پی برده و مطمئن شده بود تاثیرگذاری بر افکار عمومی ایران از طریق پرداختن رو و صریح به مسایل سیاسی امکانپذیر نیست به تاسیس شبکه‌هایی اقدام کرد که علاوه بر ارایه برنامه‌های سرگرمی، به شکلی نرم و تدریجی مسایل مورد نظر خود را به مخاطبان دیکته کند و در همین شرایط بود که شبکه "فارسی وان" با پخش سریال‌های کره ای و آمریکای جنوبی پا به میدان گذاشت و با توجه به دلایل ذکر شده، در مدت کوتاهی توانست سیل عظیمی از مخاطبان ایرانی را از آن خود کند. در واقع فارسی وان با هدف قرار دادن حلقه گمشده آن روزهای رسانه ملی یعنی سرگرمی (entertainment) توانست به سرعت جای خود را در خانه‌های ایرانیان و حتی در میان خانواده‌های مذهبی پیدا کند.

شبکه "من و تو" نیز در همین راستا و در ادامه همین روند در پاییز 89 به جرگه شبکه‌های فارسی زبان ماهواره یی پیوست. این شبکه نیز که در کپیتال استدیو لندن واقع شده با پخش برنامه‌های متنوعی مثل سریال‌های دوبله شده، برگزاری مسابقات خوانندگی زیر نظر یک خواننده مشهور زن، پخش مستندهای جذاب و برنامه‌های عامه پسند در ابتدای فعالیت خود توانست با تولید 4 ساعت برنامه در روز، بسیاری از مخاطبان ایرانی حتی مخاطبان فارسی وان را نیز به دنبال خود بکشاند.

از یاد نبریم سرگرم سازی در دنیای امروز صنعتی است با قواعد خاص خود که یکی از قواعد پذیرفته شده آن، وجود شبکه‌های اختصاصی برای ایجاد لحظات شاد و لذت بخش است.

پسندیده است در شرایطی که مناقشات سیاسی پایان یافته و فضای فکری جامعه تا حدودی به حالت معمول خود بازگشته، به این قواعد پایبند باشیم و شبکه‌های تخصصی رسانه ملی را به انجام وظایف سابق و اصلی خود بازگردانده و تا دیر نشده مخاطبان از دست رفته خود را دریابیم. گرچه سخت است؛ اما غیرممکن نیست!
طبقه بندی: مذهبی،
برچسب ها: manoto، منوتو، من و تو، تو، من، چرا منوتو؟، شبکه، شبکه منوتو، ایران، شبکه های ضد انقلاب، شبکه های ضد ایران، ضد، شبکه های خارجی، شبکه های منحرف کننده، شبکه های ضد اسلام،
ارسال در تاریخ جمعه 1 مهر 1390 توسط Amin Erfani

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا